Cover

Nie tylko urlop, ale także życie i praca w Szwajcarii

Opublikowane w kwiecień 8. 2018, 11:41
2530
Author avatar
CVspot

W przypadku pobytu krótkoterminowego, do 3 miesięcy, ale nie dłużej niż 90 dni roboczych w roku kalendarzowym, nie jest wymagane pozwolenie na pobyt. Jedyną rzeczą, którą należy zrobić jest rejestracja pobytu. Procedura ta dotyczy tylko osób chcących podjąć pracę krótkoterminową.

Jeżeli planujesz pobyt powyżej 90 dni, potrzebujesz pozwolenia na pobyt. Dokument ten jest wydawany w formie paszportu. Dla obywateli UE/EFTA nie jest wymagana wiza.

Pozwolenie na pobyt przyznawane jest zwykle bez problemu. Jeżeli jednak wniosek nie został poprawnie wypełniony lub osoba składająca wniosek ma na swoim koncie wyroki skazujące, wniosek taki może zostać odrzucony.

W przypadku większości wniosków należy złożyć aktualną umowę o pracę. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą muszą udowodnić, że mogą one zapewnić własne dochody. Dotyczy to również emerytów, studentów i osób szukających pracy. Osoby z dużym kapitałem pieniężnym mają największe szanse na uzyskanie pozwolenia. Państwu zależy głównie na tym, aby nie ponosić kosztów związanych z wypłatą świadczeń socjalnych imigrantom, co jest również zrozumiałe.

Rodzaje pozwoleń dostępne dla obywateli EU/EFTA.

  • Pozwolenie na przejście graniczne G (G-permit) dla osób pracujących w Szwajcarii, ale zamieszkujących inne państwo.
  • Krótkoterminowe zezwolenie na pobyt L (Aufenthaltsbewilligung)
  • Zezwolenie na pobyt B (Niederlassungsbewilligung)
  • Zezwolenie na osiedlenie C (Aufenthaltsbewilligung mit Erwerbstätigkeit)

Deklaracja w sprawie państw EU-25 i EFTA

Kraje EU-25: Belgia, Dania, Niemcy, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Wielka Brytania, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Holandia, Polska, Portugalia, Szwecja, Słowenia, Słowacja, Czechy, Węgry i Cypr.

Państwa EFTA: Księstwo Lichtensteinu, Islandia, Norwegia i Szwajcaria. EFTA oznacza Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu, które nie jest członkiem UE, ale posiada specjalne prawa w Unii Europejskiej.


Tylko 4 kroki do znalezienia nowej pracy

Na podany adres mailowy zostala wyslana wiadomosc w celu zresetowania hasla. Prosimy o sprawdzenie skrzynki.

Zarejestruj się